• We wtorek  27.02.2024r. naszą szkołę odwiedzili strażacy z OSP w Tychowie.

W czasie dwóch spotkań z uczniami strażacy opowiedzieli o specyfice swojej pracy, przeprowadzili pokaz strojów strażackich oraz sprzętu, który używany jest podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Przypomnieli uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy i zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Wizyta strażaków cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.  Odwiedziny strażaków były też nawiązaniem do  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

W dniu 28.02.2024r. (środa) odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” etap szkolny. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz klasy V-VIII. Do turnieju zgłosiło się 54 uczniów, 34 z klas I-IV oraz 18 z klas V-VIII. Do etapu gminnego turnieju zakwalifikowało się 20 uczniów z klas I-IV oraz 12 uczniów z klas V-VIII.

Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu gminnego  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom

Klasy I-IV

Adam Trela

Natasza Matuszkiewicz

24/40

Koordynatorami Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w szkole są pani Małgorzata Kołodziejczyk oraz pani Izabela Stefanek.

Etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbędzie 22 marca 2024 roku w naszej szkole.

• Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czarnocinie

Obchody ŚDTM 2023 zorganizowaliśmy tylko na terenie naszej szkoły.
      Wszyscy uczniowie klas czwartych wcześniej przygotowywali się do egzaminu. Wraz z Organizatorem Lokalnym dzieci udekorowały salę matematyczną oraz kącik na korytarzu szkolnym, wykorzystując logo ŚDTM i inne materiały dostępne w Serwisie.

Na lekcjach matematyki w dniu 16.11.2023r. przeprowadzone były egzaminy w klasie IVa i IVb. Komisja egzaminacyjna składała się z nauczyciela matematyki (p. Elżbiety Dróżdż w kl.IVa i p. Zofii Adamus w kl.IVb) oraz uczennicy klasy VIIb.
      Czwartoklasiści pisali egzamin pisemny na przygotowanych arkuszach egzaminacyjnych. Po zakończeniu egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z karty pracy (zadania wybrane z zasobów Serwisu) oraz grali w grę „Ja mam … kto ma…” z tabliczką mnożenia.

Do egzaminu w obu klasach przystąpiło 30 osób, a 15 uzyskało tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

W dniu 17.11.2023r. uczniowie klasy IVa wraz z p. Elżbietą Dróżdż, w przygotowanym do tego celu kąciku na korytarzu szkolnym, przeprowadzali egzamin dla uczniów ze starszych klas. Miejsce egzaminowania opatrzyli hasłem  „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”  i pracowali na czterech kolejnych przerwach tego dnia. Do egzaminu przystąpiło 37 uczniów, a tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” uzyskało 21.

Obchody ŚDTM były świetną zabawą i możliwością sprawdzenia swojej wiedzy przez dzieci. Cała akcja została bardzo pozytywnie przyjęta w szkole.

• ŚLADAMI BOHATERÓW „KAMIENI NA SZANIEC” – AKCJA POD CZARNOCINEM

• We wtorek 26 września 2023 roku uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czarnocinie pod opieką p. Agnieszki Supady-Panufnik i p. Michała Jańca wzięli udział w rajdzie i konkursie wiedzy historycznej zorganizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Celem rajdu było zapoznanie uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z historią Szarych Szeregów. Wzięło w nim udział kilkanaście drużyn ze szkół województwa łódzkiego. Uczniowie przebyli trasę 12 km ze stacji kolejowej w Łaznowie do Szkoły Podstawowej w Czarnocinie, gdzie znajdowała się meta rajdu. Na trasie wykonywali ciekawe zadania – szukali krzewu kaliny koralowej, obliczali wysokość słupa energetycznego, składali stena na czas, obliczali godzinę przyjazdu pociągu do Czarnocina, rozpoznawali rodzaje niewybuchów, bandażowali rannego, poznali historię domu rodziny Władysława Reymonta, budowali most kolejowy z przygotowanych wcześniej oraz zebranych w czasie drogi materiałów. Uczcili pamięć żołnierzy Szarych Szeregów biorących udział w akcji pod Czarnocinem. Na mecie czekała na wszystkich smaczna zupa, uczniowie rozwiązali test dotyczący tematyki rajdu, odbyło się również uroczyste podsumowanie rajdu z udziałem uczestników i organizatorów.

Wszystkie drużyny stanęły na wysokości zadania, docierając na metę. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o Szarych Szeregach
          i II wojnie światowej, mogli też sprawdzić swoje umiejętności
          z różnych dziedzin, angażując się we wspólne działania na trasie.

• Rok szkolny 2023/2024

• Historia Rodziny Ulmów

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Dzień ten został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 10 września w Markowej z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego odbyła się uroczystość beatyfikacyjna rodziny Ulmów.

W Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czarnocinie zostały przeprowadzone liczne działania upamiętniające rodzinę Ulmów. W maju 2023 r. na lekcjach wychowawczych zostały przeprowadzone pogadanki na jej temat. Tematyka zagłady Żydów oraz bohaterskich postaw Polaków, którzy – nie zważając na zagrożenie życia – udzielali im pomocy, jest podejmowana na lekcjach religii i historii. Uczniowie poznają dzieje narodu żydowskiego i judaizmu, sytuację Żydów po dojściu do władzy Hitlera i podczas II wojny światowej, a także sylwetki Polaków, którzy bezinteresownie udzielali im schronienia. Uczniowie wykonali również gazetkę, która przypomina tragiczną historię rodziny Ulmów i poszerza wiedzę o bolesnych wydarzeniach w czasie wojny.