• Historia

        •  

           

          Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły we wsi Czarnocin pochodzą z początków XIX wieku (1820). Istniała wówczas szkoła parafialna, do której uczęszczało piętnaścioro dzieci tylko w porze zimowej. Nauczycielem był Jan Kierszkowski. Uczono dzieci pisać, czytać i podstawowych zasad rachunków.
          Do 1919 roku szkoła była jednoklasowa, uczył jeden nauczyciel, od 1923 roku stała się trzyklasową.

          Budynek szkoły, najpierw drewniany, znajdował się w pobliżu dzisiejszej siedziby Urzędu Gminy. Po jego spaleniu wybudowano murowany, który istnieje do dziś, a od roku 1929 pełnił rolę Domu Nauczyciela.

          W dniu 28 IV 1925 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej szkoły - tej, która funkcjonuje do dziś. Po czterech latach doszło do poświęcenia nowego budynku z udziałem ówczesnych dostojników świeckich i duchownych.

          Z początkiem roku szkolnego 1925/26 Szkoła Powszechna w Czarnocinie z trzyklasowej została przemianowana na siedmioklasową i zyskała nazwę Siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna.

          Wielkim wydarzeniem w życiu ówczesnej szkoły były odwiedziny placówki w dniu 5 grudnia 1936 roku przez ministra rolnictwa i reformy  rolnej Juliana Poniatowskiego, któremu Rada Gminna nadała tytuł honorowego obywatela Gminy Czarnocin.

          II wojna światowa nie oszczędziła szkoły w Czarnocinie. Zniszczone zostały pracownia robót ręcznych i biblioteka. W okresie wojny prowadzono tajne nauczanie w domach uczniów pod kontrolą Państwowej Komisji Oświatowej do spraw tajnego nauczania w Piotrkowie Tryb.

          W dniu 14 lutego 1945 roku ówczesny personel szkoły w osobach kierownik Ireneusz Gałecki i nauczycielka Irena Łuczak, przystąpili do odbudowy szkoły i wznowienia nauczania. Do wszystkich klas zgłosiło się 250 dzieci, uczyło ich dwoje nauczycieli, nauka odbywała się w systemie dwuzmianowym.

          W czasie wakacji 1945 roku przy wydatnej pomocy miejscowej ludności budynek szkolny został wyremontowany i odmalowany.

          Rok 1945/46 rozpoczął się radośnie. W siedmiu klasach 5 nauczycieli uczyło 285 uczniów. Uporządkowano kancelarię szkolną, zaprowadzono dzienniki lekcyjne, opracowano programy nauczania, skompletowano pomoce naukowe do nauczania fizyki, chemii, biologii, zorganizowano bibliotekę szkolną. Został rozbudowany strych szkolny, zorganizowano pracownię przyrodniczą. Naukę prowadzono w duchu socjalistycznych wartości propagując świeckie wychowanie.

          W 1966 roku doszło do reformy w szkolnictwie. Wprowadzono
          8-klasowy system  szkolnictwa podstawowego. W szkole w Czarnocinie powstały organizacje uczniowskie jak: samorząd szkolny, Związek Harcerstwa Polskiego, drużyna zuchowa, Liga Obrony Kraju, Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Polski Czerwony Krzyż, Szkolna Kasa Oszczędności, Liga Ochrony Przyrody. Zaczęły działać kółka zainteresowań: recytatorskie, plastyczne, taneczne, biologiczne, modelarskie. Funkcję kierownika szkoły pełnił wówczas p. Cyprian Masłowski. Do szkoły uczęszczało 290 uczniów (r. szk. 1969/70), których nauczaniem zajmowało się 14 nauczycieli. Obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy.

          W roku szkolnym 1976/77 – na mocy orzeczenia Kuratorium Oświaty i Wychowania w Piotrkowie Tryb. z dn. 1.08.1976 roku – została zorganizowana w gminie Czarnocin Zbiorcza Szkoła Gminna. W jej skład weszły: Szkoła Podstawowa w Czarnocinie z punktem filialnym w Zamościu (224 uczniów), Szkoła Podstawowa w Szynczycach z punktem filialnym w Biskupiej Woli (175 uczniów), Szkoła Podstawowa w Dalkowie (110 uczniów) i Państwowe Przedszkole w Czarnocinie. Inspektorem Oświaty został mgr Mieczysław Stachowiak, a Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Czarnocinie mgr Jadwiga Okońska. Uczniów do szkół dowożono autobusem.

          W roku 1978 nastąpiła rozbudowa pomieszczeń Zbiorczej Szkoły Gminnej. Do istniejącego budynku szkoły dobudowano pawilon, gdzie znalazło pomieszczenie dwuoddziałowe przedszkole, 2 izby lekcyjne, biblioteka szkolna, świetlica oraz pomieszczenia administracyjno-biurowe. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w dniu 21 października 1980 roku.

          Działalność ZSzG nie trwała długo.  Na mocy Zarządzenia MOiW w roku 1984 w związku z reorganizacją zarządzania oświatą na szczeblu gminy, szkoła o dotychczasowej nazwie Zbiorcza Szkoła Gminna uległa likwidacji i przyjęła nazwę Szkoła Podstawowa w Czarnocinie. W tym czasie nauka odbywała się przez 5 dni w tygodniu z wydłużonym dziennym czasem pracy nauczycieli klas początkowych.

          W 1989 roku doszło w Polsce do zmian w układzie sił politycznych. Rządy przejęła „Solidarność”. Doszło do przeobrażeń na polu ekonomiczno-gospodarczym i oświatowo-kulturalnym. Od 1 września 1990 roku nastąpił powrót religii do szkoły w wymiarze 2 godz. tygodniowo w klasach I-VIII. Stan członków Rady Pedagogicznej to 22 osoby, a liczba uczniów uczących się w 14 oddziałach wynosiła 333.

          W sierpniu 1991 roku Minister Edukacji Narodowej, w związku z programem oszczędnościowym, podjął decyzję o odjęciu 4 godzin lekcyjnych z tygodniowego planu pracy każdej z klas. Zawieszono działalność kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych. W tych trudnych czasach funkcję dyrektora szkoły sprawowała mgr Barbara Sabat, a wicedyrektorem była mgr inż. Elżbieta Musiał. Mimo ciężkiej sytuacji finansowej udało się pomalować 8 sal lekcyjnych, pomieszczenie biblioteki, przystąpiono do budowy budynku gospodarczego, wyłożono asfaltem boisko szkolne.

          25 lipca 1994 roku została podpisana umowa o realizacji budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Czarnocinie. Budowę hali zakończono 31.12.1995 roku a odbiór techniczny odbył się 12.03.1996 roku.

          20 listopada 1995 roku podjęto decyzję o budowie łącznika między halą a budynkiem szkoły, w którym znalazły się 4 sale lekcyjne z zapleczami oraz o wymianie dachu i ujednoliceniu elewacji budynku szkoły. Prace zakończono 6 maja 1997 roku.

           28 kwietnia 1996 roku miało miejsce uroczyste otwarcie hali sportowej z udziałem wicepremiera RP Romana Jagielińskiego.

           19 kwietnia 1997 roku odbył się na terenie naszej szkoły I Rajd „Wiosna w Czarnocinie” zorganizowany przez Szkolne Koło PTSM, który wpisał się na stałe do kanonu imprez szkolnych.

          1 września 1999 roku weszła w życie reforma oświaty, w wyniku której został powołany Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Czarnocinie. W jego skład weszły: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i trzyklasowa Szkoła Podstawowa w Dalkowie. Na stanowisko dyrektora powołano p. mgr inż. Elżbietę Musiał, zastępcą został p. mgr Andrzej Chinalski. W 1999 roku dokonano wymiany kotłowni węglowej na olejową i założono teren rekreacyjno-wypoczynkowy od strony ul. Głównej.

          W lutym 2001 roku zakończył się remont świetlicy szkolnej i kuchni w budynku Przedszkola Samorządowego. Powstała możliwość korzystania przez uczniów z obiadów na szkolnej stołówce.  

          1 września 2003 roku miała miejsce zmiana na stanowisku dyrekcji Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Czarnocinie, do którego włączono z dn. 1 września 2001r. Przedszkole Samorządowe. Dyrektorem, w wyniku konkursu, został  mgr inż. Sławomir Dobrantz, a zastępcą dyrektora została p. mgr Maria Makowska-Cegła.

          31 sierpnia 2004 roku doszło do likwidacji Szkoły Filialnej w Dalkowie. Uczniowie tej placówki zostali włączeni do ZS-G w Czarnocinie.

          Od września 2003 roku  na terenie zespołu nastąpiły kolejne zmiany. Przeniesiono do większego pomieszczenia bibliotekę szkolną, utworzono tzw. Kącik Klas Młodszych, gruntownie wyremontowano trzy pracownie przedmiotowe, pomalowano kilka sal lekcyjnych i lamperię na dolnym korytarzu. Na drugim piętrze utworzono drugą pracownię komputerową. Szkoła pozyskała kilkanaście komputerów. Zainstalowano stałe łącze z Internetem i centralę telefoniczną. Powiększono pokój nauczycielski. Za salą gimnastyczną utworzono parking samochodowy dla pracowników. Szkoła pozyskuje fundusze, organizując m. in. bale karnawałowe, festyn rodzinny, a także od sponsorów.

          1 IX 2018 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czarnocinie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarnocinie została mgr. Henryka Lasota.