• Wycieczka Szlakiem Piastowskim

          20 października klasy czwarta i klasa szósta wraz z opiekunamii udały się na jednodniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim.

          Szlak Piastowski to szlak, którego trasa przebiega przez dwa województwa: kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Jest określany jako „podróż do źródła”, bo prowadzi nas po miejscach, gdzie rodziło się państwo polskie. Owszem, pachnie to olbrzymią dawką informacji historycznych, ale… tu się zaczyna zabawa.

          Z tak dawnych czasów nie ma wielu zapisów. Niewiele informacji można uznać za fakt. Prawda miesza się z legendą i tajemnicami...

          Pierwszym przystankiem wycieczki była dawna stolica państwa, czyli Gniezno. Uczniowie
          z przewodnikiem zwiedzali katedrę z relikwiami patrona Polski św. Wojciecha i unikatowy zabytek sztuki romańskiej w Europie – drzwi gnieźnieńskie.

          Nieopodal Gniezna znajduje się Biskupin. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.

          Ostatnim przystankiem na naszej trasie była Kruszwica z „ mysią wieżą”, czyli fragmentem zamku Kazimierza Wielkiego i podziwianie z  jeziora Gopło.